MC68332ACEH20
Product Categories
AI CHIPLINK LIMITED
Contact Now
MC68332ACEH20
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 132-BQFP Bumpered
Number of I/O : 15
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 2K x 8
Program Memory Type : ROMless
Connectivity : EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : -
Oscillator Type : Internal
Peripherals : POR, PWM, WDT
Product Status : Not For New Designs
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : M683xx
Supplier Device Package : 132-PQFP (24.13x24.13)
Data Converters : -
Mfr : NXP USA Inc.
Core Processor : CPU32
Speed : 20MHz
Base Product Number : MC68332
Description : IC MCU 32BIT ROMLESS 132PQFP
Contact Now
CPU32 M683xx Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 20MHz ROMless 132-PQFP (24.13x24.13)